NORTH

London 2020 Winners


1
Best Animation or Animated Sequence
Scepter
Ben Keeline 


2
Best Scientific & Education
Thinking Pink: Resetting The Ngo Model
Mahmood Al-Yousif / Julie Sprakel / Tahera Al-Alawi


3
Best Costume
Wee King Of Nowhere
Michelle Tomas


4
Best Hair Make-Up
Tabitha – Witch Of The Order
Lauren Young / Meagan Karimi-Naser


5
Best Visual Effects or Design
Even The Rats
Mike Hay


6
Best Original Score
A Most Savage Beast
Ådne Lyngstad Nilsen


7
Best Sound Design
The Moon Smells Like Gunpowder
Mark Solter


8
Best Music Video
Untitled Music Video
Irsel Çivit / Epic Cinematic Anatolian Music


9
LGBTQ Award
Amanda
Moreno Fuentes


10
Best Experimental Film
#Stealth
Inga Vosk


11
Best Use of New Media
Extradition
Kristin Samuelson / Anna Just


12
Best Editing of a Documentary
Can’t Stop The Sun From Shining
Dr Teresa Mular


13
Best Cinematography in a Documentary
Jeronimo
Brais Revalderla


14
Best Director of a Short Documentary
Hidden
Nathan Brake


15
Best Director of a Feature Documentary
The Age Of Innocence
Miao Meng


16
Best Short Documentary
The Underground Empire
Manola Como / Manuel Del Negro


17
Best Feature Documentary
The Ringmaster
Molly Dworsky / Dave Newberg / Zachary Capp / Julian Williams / Pete Berg / Daniel Capp / Drew Johnson / Sean Brogan / Joshua Capp


18
Best Editing of a Foreign Language Film
Origin Bound
Sophie Song / Jean Qiu


19
Best Cinematography in a Foreign Language Film
A Wild World
Pope Maroto


20
Best Original Screenplay of a Short Foreign Language Film
This Happened To You…?/ Esto Le Paso A Usted…?
Ana Maria Estrada


21
Best Original Screenplay of a Feature Foreign Language Film
No-One
Lev Prudkin / Vladimir Prudkin


22
Best Supporting Actress in a Foreign Language Film
Jesusa
Mara Lopez


23
Best Supporting Actor in a Foreign Language Film
Between Pain And Amen
Constantin Cotimanis


24
Best Lead Actress in a Foreign Language Film
No News
Silvia Espigado


25
Best Lead Actor in a Foreign Language Film
Scent Of My Daughter
Çağlar Ertuğrul


26
Best Director of a Short Foreign Language Film
The Unknown Mother
Wai Yin Wong


27
Best Short Foreign Language Film
A Wild World
David Santamaría González / Rodrigo E. Marini Valsechi


28
Best Director of a Foreign Language Feature Film
Scent Of My Daughter
Olgun Özdemir


29
Best Foreign Language Feature Film
Million Loves In Me (American Edited Version)
Kenny Chan / John Y / Frank Mayor / Monique R White / Conroy Kanter


30
Best Unproduced Script
Lajjawati
Sumathy Ram / Charles Leopardo


31
Best Unproduced Script
Death Of A Revolution – Episode 1
Marshall Ferrin


32
Best Unproduced Script
Outcast
Sarah Bellwood


33
Best Unproduced Script
The Way Back (Back To The Light)
Andres Zorrilla


34
Best Original Screenplay of a Short Film
Manifesting Greatness
Raz Degan / Cynthia Kiley


35
Best Editing of a Short Film
Tokyo Tales
Niav Padelis


36
Best Cinematography in a Short Film
Say Grace
David Meadows


37
Best Short Comedy
Gravedigger
Christopher Cohen


38
Best Supporting Actress in a Short Film
In Orbit
Sarah Kinlen


39
Best Supporting Actor in a Short Film
The Priest
Thomas Fitzgerald


40
Best Lead Actress in a Short Film
Everything Nice
Kristbjörg Sigtryggsdóttir


41
Best Lead Actor in a Short Film
Soft Hands
Cameron Bell


42
Best Director of a Short Film
Night Shoot
Penny Eizenga


43
Best Short Film
The Guitar
Michael Boston


44
Best Story
What Remains Of Me
Nisreen Al-Sbeihi Noman


46
Rising Talent
Aspire To The Sky: The Wilshire Grand Story
Dilip Khatri


47
Best Original Screenplay of a Feature Film
The Graveyard Gang
Guthrie Roy Hartford


48
Best Editing of a Feature Film
Guitar Man
David Tanaka


49
Best Cinematography in a Feature Film
Block Island
Sheila Smith


50
Best Feature Comedy
Puppet Killer
Michelle Muldoon / Lisa Ovies / Aleks Paunovic / Eric Carbery / Aleah Anseth


51
Best Supporting Actress
Block Island
Jen Ayer Drake


52
Best Supporting Actor
Ask The Cheat
Martin Trenaman


53
Best Lead Actress
Gam Cam Grrl
Dani Savka


54
Best Lead Actor
Ask The Cheat
Max Abraham


55
Best Director
Tin Holiday
Joe Camareno


56
Best Film
Guitar Man
Ray Robinson


57
Best of the Festival
Stationary Bike
Kevin Phillips / Blaenau Gwent Film Academy


 

Translate »